Js/Css dosyası sıkıştırma siteleri

Post by

sıkıştırmaZiyaretçilerinize en iyi deneyimi sağlayabilmek için yapmanız gerekenlerin en başında  Css ve JavaScript kodları sıkıştırmanız gerekmektedir. Boyutlara baktığınızda önemsiz  miktarda bir boyut  dahi olsa sitenize gelen ziyaretçilerin sayısına bağlı olarak 1 kb  bile büyük bir önem taşır websitesi saipleri için. Kullanıcılarınız için en iyi deneyimi sağlayabilmeniz  için hızlı bir websitesi  sahibi olmanız  şart.

Seo analiz eden ve site hızı ölçen sitelerde site  hızını  ölçtüğünüzde  sürekli  JavaScript  ve Css  dosyaları sıkıştırmanız  konusunda  ısrarla uyarılarda bulunurlar. Sitenizde  bulunan JavaScript ve Css  dosyaları sıkıştırarak %75 e varan tasarruf sağlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken 1kb bin ziyaretçi için 1 mb alan demek. Kullandığım sistemi incelediğimde  24 adet js dosyası ve 7 adet de css dosyası bulunuyor. Bunları sıkştırdığımda yüksek bir tasarruf elde edebilmem mümkün.

Sıkıştırmadan bahsettiğimiz olay aslında tasarımcıların yaptıkları çalışmaları daha kolay düzenleyebilmek ve karıştırmamak için kullandıkları boşluklardır. Bu boşluklar  sayesinde js ve css dosya boyutları biraz fazla  görünür. Tek tek elle müdale ederek bu boşlukları silmek zaman kaybı ve çokta can sıkıcı bir  durumdur. Bazı geliştiriciler  bu durumu göz önüne alarak sizlere kolaylık olması açısından hazırladıkları websiteleri üzerinden websitenizde  bulunan JavaScript ve Css dosyalarınızı  sıkıştırmanıza imkan sağlıyorlar.

Kendimde seo analizi yaparak ve websitemin hızını ölçerek küçültmem gereken dosyaları tek tek tespit edip  bu araçlar sayesinde %75 e kadar bir küçültme elde ettim. Şu anda  aşırı derecede  sıkıştırdığım resimlerim dahil  websayfamın boyutu 750 kb civarı gibi görünüyor. Buda hosting hızına bağlı olarak zaman zaman 1  saniye bile tutmayan bir süre içinde açılmasını sağlıyor.  Websitenizin seo analizini buradan  yapabilirsiniz ve sitenizin hızını öğrenmek için buradan Google pagespeed insight sayfasını kullanabilirsiniz.

JavaScript ve Css dosyalarınızı online olarak sıkıştırabileceğiniz websiteleri :

 1. mintik.com : Online css compressor.
 2. jscompress.com : Online Javascript Compression Tool
 3. javascriptcompressor.com : Online Javascript compressor
 4. jsmini.com : JavaScript / jQuery Compression

 

Comments (17)

 1. jakobo 13 Ocak 2015

  Her şey için teşekkürler

 2. Abdullah Uğurlu 27 Ocak 2015

  bu büyük sıkıntıydı benim için gtmetrixte filan en cok uyarı aldıgım konu 🙂

 3. Sohbet 26 Haziran 2015

  Arkadaş bu site sayesinde google uyumluluk testinden geçtim :)) Emeği geçen mintik.com a çok teşekkür ederiz.

 4. MUSTAFA 21 Kasım 2015

  selamun aleyküm hocam bu işi cözemedim yardım edermisin https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.10.2/jquery.min.js

  bunu nasıl düşürcem

  1. Ali 26 Kasım 2015

   Bu zaten düşürülmüş olan versiyonudur. Ayrıca bir sıkıştırma yapmaya gerek yoktur bu dosyada.

 5. lr ürünleri 29 Ocak 2016

  hocam bu css sıkıştırmak google sıralamamızda kötü mü etki eder? yoksa üst sıralara mı çıkar? bu konu hakkında bilgilerinizi bizler ile paylaşırmısınız lütfen?

  1. Ali 30 Ocak 2016

   Siralamaniza kotu etki etmez aksine daha iyi olur ancak bunu yaptiniz diye Google ilk siraya cikarmaz siteyi. Yalniz bunu uygulamayan kisilere karsi avantaj saglamis olursunuz.

 6. Dosya Yükle 1 Şubat 2016

  çok yararlı olmuş fakat sıkıştırınca bazı dosyalarım bozulur mu?

 7. hayat şarkısı 13 Şubat 2016

  css çıkıştırma için önerebileceğiniz başka bir site veya program varmıdır hocam? program olsa daha iyi olur online sıkıştırma sitelerine ben pek güvenmiyorum. Sitemize zarar vereceği düşüncesine kapılıyorum nedense online sitelerin.

 8. babam ve alesi 2 Eylül 2016

  Mantıksal olarak sıralamaya yararlı olmadığını düşünsekte, gelen ziyaretçilerin daha iyi verim aldığı için uzun kalmasını sağlayarak aslında sıralamaya da yararı olduğunun farkına varacaksınız.

 9. Umuda Kelepçe Vurulmaz 25 Eylül 2016

  Bugün itibariyle web siteme uyguladım. Baya bi iyileşme ve hemen çıkma süresinde de iyileşme gözlemledim. Gerçekten yararlı.

 10. Kalbimdeki Deniz 5 Ekim 2016

  Kendi temama şuan uyguladım. Baya yararını görmekle kalmadım, sayfaya giren ziyaretçilerim daha fazla verim aldığını dahi belirttiler.

 11. Vatanım Sensin 24 Ekim 2016

  Hıza büyük etkisi var. Bunda demek oluyor ki Seo’ya da önemli bir artı katıyor. Kesinlikle işe yaradığını söyleyebilirim, uygulanması gereken önemli ayrıntılardan.

 12. lr ürünleri 11 Kasım 2016

  siteme uyguladım ve hız puanım arttı yani sonuç süper 🙂

 13. enyakinnerde 25 Şubat 2017

  Teşekkürler. Böyle siteler arıyordum. İşime yaradı.

 14. Kalp Atışı 27 Mayıs 2017

  Bilgi için teşekkürler. Yazdıklarınızı uyguladım web sitem hem hızı daha fazla arttı, zamanla hit artışı gözlemledim.

 15. Deniz 23 Temmuz 2018

  Teşekkürler

Leave a comment