Js/Css dosyası sıkıştırma siteleri

sıkıştırmaZiyaretçilerinize en iyi deneyimi sağlayabilmek için yapmanız gerekenlerin en başında  Css ve JavaScript kodları sıkıştırmanız gerekmektedir. Boyutlara baktığınızda önemsiz  miktarda bir boyut  dahi olsa sitenize gelen ziyaretçilerin sayısına bağlı olarak 1 kb  bile büyük bir önem taşır websitesi saipleri için. Kullanıcılarınız için en iyi deneyimi sağlayabilmeniz  için hızlı bir websitesi  sahibi olmanız  şart.

Seo analiz eden ve site hızı ölçen sitelerde site  hızını  ölçtüğünüzde  sürekli  JavaScript  ve Css  dosyaları sıkıştırmanız  konusunda  ısrarla uyarılarda bulunurlar. Sitenizde  bulunan JavaScript ve Css  dosyaları sıkıştırarak %75 e varan tasarruf sağlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken 1kb bin ziyaretçi için 1 mb alan demek. Kullandığım sistemi incelediğimde  24 adet js dosyası ve 7 adet de css dosyası bulunuyor. Bunları sıkştırdığımda yüksek bir tasarruf elde edebilmem mümkün.

Sıkıştırmadan bahsettiğimiz olay aslında tasarımcıların yaptıkları çalışmaları daha kolay düzenleyebilmek ve karıştırmamak için kullandıkları boşluklardır. Bu boşluklar  sayesinde js ve css dosya boyutları biraz fazla  görünür. Tek tek elle müdale ederek bu boşlukları silmek zaman kaybı ve çokta can sıkıcı bir  durumdur. Bazı geliştiriciler  bu durumu göz önüne alarak sizlere kolaylık olması açısından hazırladıkları websiteleri üzerinden websitenizde  bulunan JavaScript ve Css dosyalarınızı  sıkıştırmanıza imkan sağlıyorlar.

Kendimde seo analizi yaparak ve websitemin hızını ölçerek küçültmem gereken dosyaları tek tek tespit edip  bu araçlar sayesinde %75 e kadar bir küçültme elde ettim. Şu anda  aşırı derecede  sıkıştırdığım resimlerim dahil  websayfamın boyutu 750 kb civarı gibi görünüyor. Buda hosting hızına bağlı olarak zaman zaman 1  saniye bile tutmayan bir süre içinde açılmasını sağlıyor.  Websitenizin seo analizini buradan  yapabilirsiniz ve sitenizin hızını öğrenmek için buradan Google pagespeed insight sayfasını kullanabilirsiniz.

JavaScript ve Css dosyalarınızı online olarak sıkıştırabileceğiniz websiteleri :

 1. mintik.com : Online css compressor.
 2. jscompress.com : Online Javascript Compression Tool
 3. javascriptcompressor.com : Online Javascript compressor
 4. jsmini.com : JavaScript / jQuery Compression

 

Ali

You may also like

Comments

 1. Her şey için teşekkürler

 2. bu büyük sıkıntıydı benim için gtmetrixte filan en cok uyarı aldıgım konu 🙂

 3. Arkadaş bu site sayesinde google uyumluluk testinden geçtim :)) Emeği geçen mintik.com a çok teşekkür ederiz.

 4. selamun aleyküm hocam bu işi cözemedim yardım edermisin https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.10.2/jquery.min.js

  bunu nasıl düşürcem

  1. Bu zaten düşürülmüş olan versiyonudur. Ayrıca bir sıkıştırma yapmaya gerek yoktur bu dosyada.

 5. hocam bu css sıkıştırmak google sıralamamızda kötü mü etki eder? yoksa üst sıralara mı çıkar? bu konu hakkında bilgilerinizi bizler ile paylaşırmısınız lütfen?

  1. Siralamaniza kotu etki etmez aksine daha iyi olur ancak bunu yaptiniz diye Google ilk siraya cikarmaz siteyi. Yalniz bunu uygulamayan kisilere karsi avantaj saglamis olursunuz.

 6. çok yararlı olmuş fakat sıkıştırınca bazı dosyalarım bozulur mu?

 7. css çıkıştırma için önerebileceğiniz başka bir site veya program varmıdır hocam? program olsa daha iyi olur online sıkıştırma sitelerine ben pek güvenmiyorum. Sitemize zarar vereceği düşüncesine kapılıyorum nedense online sitelerin.

 8. Mantıksal olarak sıralamaya yararlı olmadığını düşünsekte, gelen ziyaretçilerin daha iyi verim aldığı için uzun kalmasını sağlayarak aslında sıralamaya da yararı olduğunun farkına varacaksınız.

 9. Bugün itibariyle web siteme uyguladım. Baya bi iyileşme ve hemen çıkma süresinde de iyileşme gözlemledim. Gerçekten yararlı.

 10. Kendi temama şuan uyguladım. Baya yararını görmekle kalmadım, sayfaya giren ziyaretçilerim daha fazla verim aldığını dahi belirttiler.

 11. Hıza büyük etkisi var. Bunda demek oluyor ki Seo’ya da önemli bir artı katıyor. Kesinlikle işe yaradığını söyleyebilirim, uygulanması gereken önemli ayrıntılardan.

 12. siteme uyguladım ve hız puanım arttı yani sonuç süper 🙂

 13. Teşekkürler. Böyle siteler arıyordum. İşime yaradı.

 14. Bilgi için teşekkürler. Yazdıklarınızı uyguladım web sitem hem hızı daha fazla arttı, zamanla hit artışı gözlemledim.

 15. Teşekkürler

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Webmaster