Ali @mintik
9 Haziran 2020 0:22

Jarallax

Jarallax

Parallax kelimesini daha önce duydunuz mu bilmiyorum. Web siteleride  genelde mouse  hareketlerine bağlı  olarak 3 boyutlu hareket eden animasyonlara verilen genel isimdir bu. Sitesinde parallax özelliğini kullanan çok az Türkçe web sitesi var bildiğim kadarıyla. Hatta benim gördüğüm sadece bir tane web sitesi var. Bu yazıyı  şuan okuyorsanız eminim Egonomik.com adlı siteyi de  duymuşsunuzdur. Duymadıysanız bile  duydunuz şimdi :=)  Benim bildiğim parallax uygulamasını kullanan tek Türkçe içerikli site. Belki başka siteler de vardır ama henüz karşılaşmadım.

Siteyi incelerseniz en üstteki bannerin  sürekli mousenin davranışlarına  göre hareket ettiğini göreceksiniz. Arka arkaya sıralanmış olan benim gördüğüm (3 tane var demeyin ben 2 tane gördüm sadece) 2 tane resim var.  Mouse  sağa  kaydığında öndeki resim arkada duran resimden biraz daha hızlı hareket  ediyor. Bu da  gerçekçi 3 boyutlu görünüm ortaya çıkarıyor. Bu tarz arka arkaya 3, 4 hatta 5 tane resim dahi eklenebilir. Gerçek bir manzara resmini bu şekilde  yapacağım photoshopla keserim biçerim diyecekseniz oldukça zahmetli bir iş. Bir de  png  derken arka arkaya sıralanmış olan resimlerin png formatında kaydedilmiş olması gerekiyor.

Genel  olarak  parallax  uygulamaları  bu şekilde çalışırlar.  Banner yada 3 boyutlu bir manzara oluşturmak için kullanılır. Bazı parallax  örnekleri de saya kaydırma çubukları ile beraber hareket ederler. Siz scrollbarı (kaydırma çubuğunu) aşağı doğru kaydırdıkça arka arkaya sıralanmış olan resimler de hareket eder. Belli bölümlere gelince yazılar çıka biri kaybolur  diğeri gelir şeklinde türlü türlü animasyonlar yapılabilir parallax uygulamalarıyla. jQuery Jarallax  uygulaması da  mouse davranışlarına bağlı olarak değil saya kaydırma çubuğuna bağlı olarak hareket  eden bir parallax  animasyon uygulamasıdır. Sadece Jarallax  kullanarak tek sayfalık mükemmel kaydırma  çubuğu animasyonları oluşturabilirsiniz web sitenizde. Kişisel  bir web sitesi tasarımı  için tek başına  yeter.

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Ali:

  Üşenmeden web arşivi linkini arayıp bulmuşsun teşekkürler :)...

 • ibrahim:

  türkiyeden de bırakan olmuş oyunu. dünya geneli de bırakan epey olmuş. wi...

 • Araç çubuğuna atla