Çoğu zaman online ortamlarda fotoğraflarımızı paylaştığımız  zaman sırf değişiklik olsun diye türlü türlü efektler uygularız. Bazen bir program bazen de online bir site  bu tür durumlarda imdadımıza koşar.

Aslında buradaki anlatımı fotoşop için yapacaktım ama herkesin bilgisayarında fotoşop yüklü değil elbette. Bundan dolayı herkesin faydalanabilmesi için öncelikle popüler  bir online editör ile programsız resimleri siyah beyaz yapmayı ardından da fotoşopta nasıl resimlerin siyah beyaz  yapıldığını  anlatacağım.

Paint ile de yapılabiliyor ancak renklerin çoğu kaybolduğundan ve kullanılmaz hale geliyor. Fotoğrafların kusursuz olması için kullanılan efekt Grey Scale yani gri tonudur. Paintin kullandığı renk ise sadece siyah ve beyaz olduğundan resimlerde problemler çıkabiliyor. Problem çıkmaması için çok farklı bir yöntem denememiz gerekiyor. Anlatacağım yöntem ile Paint kullanarak resimlere siyah beyaz efekti verebilmeniz mümkün, hatta paint benzeri olan başka programlarda bile kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Paint ile resmi siyah beyaz yapma

Ekranı siyah beyaz yap

Paint kullandığınızda problem yaşayacağınızı söylemiştim, şimdi gelelim bu problemi aşma yöntemine. Resimdeki tuşlara CTRL+WINDOWS+C tuşlarına bastığınız anda masaüstü bilgisayarınızın ekranında gördüğünüz her şey tamamen siyah beyaz oluyor. Ekranı eski haline getirmek için yine aynı tuşları kullanmanız gerek, yalnız şimdi yapmayın. Anlatıma devam edin ve işlem bittiğinde ne zaman ekranı normale döndüreceğinizi de size söyleyeceğim tekrardan.

Ekran görüntüsü al

Ekranınızda renkler yok iken yani her şey gri tonunda iken PrtSC SysRq tuşuna basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. PrtSC SysRq tuşu bilgisayar ekranında görünen her şeyin resmini kopyalar daha sonra CTRL+V tuşları yardımıyla dilediğiniz programa yapıştırabilirsiniz kopyaladığınız görüntüyü. Paint programını açıp CTRL+V tuşuna basıp resmimizi kaydettikten sonra tekrar CTRL+WINDOWS+C tuşlarına basıp ekranımızın rengini normal haline döndürüyoruz. Ekran rengi normale döndükten sonra bile Paint programına kopyaladığınız resminiz siyah beyaz olarak kalmaya devam ediyor. Bu yöntemi kullanarak Paint programı ile kusursuz görüntü elde edebilirsiniz.

 

Lunapic

Fotoğraflarınıza aklınıza gelebilecek her türlü efekti vermeyi sağlayan ve resim düzenleme bölümü olan online ücretsiz bir  internet servisidir Lunapic.

Lunapic ile resimleri siyah beyaz yapma

Resim yükleme

Şuradaki linkten online editör sayfasına girin ve browse butonuna basıp fotoğrafınızı yükleyin yada alt kısma bir url adresi girip go butonuna basın.

Filtre seç

Foto yükleme işlemi bittikten sonra açılan sayfadaki üst menüden Filters > Black and White linkine tıklayın.

Sonuç

Lunapic online editörü denerken yazıyı yazıyordum ve karşılaşacağım sonucun bu kadar kusursuz olabileceğini tahmin etmiyordum açıkçası. İmkansız olduğundan değil sadece site tasarımı için harcanan emek yanılttı biraz beni.  Belli ki adamlar tasarımla uğraşacaklarına sistemle uğraşmışlar. Alt kısımda görünen linklere tıklayarak ister bilgisayarınıza kaydedin isterseniz de paylaşım sitelerinde yayınlayın. Bilgisayara kaydetmek için save linkine tıklamanız yeterli. Bu işlemi yaparak maksimum 3 dakika içinde programsız black and white yani siyah beyaz efektini görsellerinize uygulayabilirsiniz.

Photoshop’ta Resmi Siyah Beyaz Yapma

Evet sıra geldi fotoşopta aynı işlemi yapmaya.  Bu işlemi yapmak oldukça  kısadır ve çok fazla vaktinizi almaz. Öncelikle programı açın ve bir fotoğraf ekleyin. Ardından basit  adımları uygulayabiliriz.

Orjinal görsel

Evet orjinal görselimiz bu, şimdi efekti bu görsele uygulayacağız.

Klavye tuş seçme

Ctrl + Shift + U  tuşlarına aynı anda basın.

Sonuç

Evet işlem bu kadar basit ve kısa sürüyor. Bunu yapmanın başka yöntemleri de var elbette. Dilerseniz farklı tuşlarla renkleri  gri tonlarına dönüştürebilirsiniz.

Hue/saturation

Bir diğer yöntem de hue/saturation panelinden renkleri değiştirmektir.  Çok farklı tonlar ekleyebileceğiniz  gibi parlaklık, doygunluk, karanlık gibi efektleri de uygulayabilmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken klavyeden CTRL + U tuşlarına basıp paneldeki seçenekleri sağa sola kaydırmak.

Sonuç

 

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜYE GİRİŞİ

Arkadaş ekleme, özel mesaj, kişisel yazı paylaşmak için siteye giriş yapın

Şifremi unuttum? Kayıt Ol!
 • Ali:

  Pardon Yuyyu olacaktı...

 • Ali:

  Tamam yuyu da olsun :)...

 • Arkadaşlık Uygulaması:

  Yuyyu Online Arkadaşlık Sitesi – Sohbet Et ve Yeni İnsanlarla Tanış Yuy...

 • Ali:

  Üşenmeden web arşivi linkini arayıp bulmuşsun teşekkürler :)...

 • ibrahim:

  türkiyeden de bırakan olmuş oyunu. dünya geneli de bırakan epey olmuş. wi...

 • Araç çubuğuna atla