Favicon oluşturma

0
450
Görüntülenme

, Favicon oluşturma

Hemen hemen herkesin bildiği bir icon türü  olan favicon konusunu  ele alalım dedik sizlere. Bu konu hakkında yazı yazan çoğu siteyi araştırdım ve anlatılan özelliklerin kullanıcılar için yeterli olacağına kanaat getirmediğimden dolayı ben de bu olaya bi el atayım dedim.

1Favicon nedir?

İlk defa 1999 yılında Microsoft tarafından, Internet Explorer 5 çıktığı  anda  duyurulmuştur ve hala  da  etkin olarak kullanılan tarayıcılarda, telefonlarda ve tablerdeki adres  satırında websitesini simgeleyen küçük ikonlara verilen isimdir.  Hatta telefonunuza indirdiğiniz  uygulamaların, ekranınızda görünen resmi de  diyebiliriz buna.  Birçok sitenin ismini  görmeden sadece simgesini  görür  görmez  tanırız çoğu zaman. Bu yüzden insanların sizi  hatırlamasını  istiyorsanız  akılda kalıcı, benzersiz  bir  görsel seçmeniz  uzun vadede işinize  yarayacaktır.Mesela üstteki resimde  site isimleri yazmadığı halde eminim çoğu kişi hangi siteler olduğunu (benim sitem hariç) bilir mutlaka.

Favicon Nasıl Yapılır?

, Favicon oluşturma

Kazma, kürekle yada baltayla yapılacak bir iş değil, resim sizi aldatmasın. Yapmanız  gereken kendi  sitenize  özgün bir  simge bulmak ve küçük boyutta  kaydetmek.  Uzantı isminin illa .ico olmasına gerek yoktur. Yeni çıkan tarayıcılar artık png formatında kaydedilmiş  olan simgeleri de tarayıcınızda  gösterebiliyorlar. Hatta Mozilla Firefox jpeg formatındaki resimleri  bile kabul ediyor.

2Boyutu ne olmalı ?

Her  tarayıcı ve cihaz  için desteklemesini istiyorsanız eğer 16×16 pikselden 180×180 piksele kadar  10 taneden fazla resim dosyası hazırlayıp kullanmanız gerekiyor. Her cihazın en iyi  şekilde desteklediği boyut farklı olduğundan  sabit  bir  boyutta kullanılamıyor maalesef. Tek bir  resmi defalarca farklı boyutta kaydedip kullanmayacaksınız merak etmeyin. Sadece  bir resmi yüklediğinizde  size bütün boyutları oluşturan birçok favicon yapma sitesi bulunuyor.

3Ekleme  kodu

Altta verdiğimiz kodları kullanarak websitenizin ikonunun  Apple,Safari, Mozilla Firefox, Google Chrome ve  akıllı telefonlarda (Iphone, Android, Windows Phone) ana ekrana eklenen yer işaretlerinde  görünmesini sağlayabilirsiniz. Kodu  <head></head> etiketleri  arasına eklemeniz gerekiyor.

4Favicon yapma sitesi

Favicon-Generator sitesi size  önerebileceğim en iyi  ikon oluşturma sitelerinden bir tanesidir. Hazırladığınız  resmi bu siteye  yüklediğiniz  anda bütün cihazlara uyumlu boyutta hazırlayıp zip dosyasına kaydeder ve siteniz için gerekli olan meta kodları anında verir.Tek yapmanız gereken buradan siteye  girip hazırladığınız  resmi dosya seç diyerek create butonuna basmak. Ardından size zip şeklinde indirebileceğiniz bir  link ve kullanacağınız meta kodları  gösterir. Siz de bu kodları  alıp head  etiketleri arasına yerleştirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

5Tarayıcı Desteği

Browser Address bar Address bar drop down list Links bar Bookmarks Tabs Drag to desktop
Edge No Yes Yes Yes Yes Yes
Firefox 1.0–12.0: Yes
> v13: No
Yes Yes Yes Yes Yes
Google Chrome No No Yes Yes 1.0 No
Internet Explorer 7.0 No 5.0 5.0 7.0[ 5.0
Opera 7.0–12.17: Yes
> v14: No
No 7.0 7.0 7.0 7.0
Safari Yes No No Yes Yes No
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,09 out of 5)
Loading...
Önceki İçerikPage.php yapımı
Sonraki İçerikWhatsapp web bilgisayardan giriş
1983 doğumlu, olmayan bir çocuk babası, espirili ve kendini cana yakın zanneden biri işte. Daha ne olsun ?
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen İsminizi bu alana yazın.