Page.php yapımı

0
368
Görüntülenme

, Page.php yapımı

Her zaman internetin gelişmesinden sonra kullanıcılar için internet kullanımını kolaylaştıran örneklerden mümkün olduğu kadar bahseder dururuz. Eskiden her önüne gelen bir site açamazken şimdi binlerce açık kaynak kodlu sistem var olduğundan herkes dilediği gibi kendi profesyonel websitesini ücretli yada ücretsiz oluşturabiliyor ancak  bu ücretsiz dağıtımları kullanabilmek için de biraz  bilgi gerekiyor. İşte o  bilgilerden özellikle WordPress için olanından en önemlilerinden bir tanesi page.php sayfa şablonu.

1Page.php nedir ?

Yıllarca yayınlamış olduğunuz  yazıların numaralı şekilde  sıralandığı listedir. Wp nin sabit şablonlarından ve değişmezlerinden de bir tanesidir single.php  gibi.

Page.php kodu

Örnek page.php kodu aşağıdaki gibidir.

2Custom page oluşturma

Bu php dosyası ile pek işimiz olmasa da ilerleyen dönemlerde sitemizi  büyütmek yada yeni özellikler  eklemek için ihtiyacımız olabiliyor. Mesela  websitemizin  temasını kullanarak kendi tasarladığımız  bir kaç bölümü eklemek isteriz  ama page.php  sadece bir tane olduğundan bunu  yapmak genelde  eklentiler yardımıyla oluyor ama bazı durumlar var ki eklentiler  bile bizi kurtaramıyor.

WordPress sisteminin yapısı  bellidir ve içeriği yazılar, kategoriler, yorumlar ve arşivler  gibi kalıp  dosyalardan oluştuğu için üretilen temalar da  ona göre tasarlanır. Mesela benim sitemde Css  sıkıştırma  diye  bir bölüm var ama bu bölüm sitemin  kendisine bağlı  değil  kendi oluşturduğum bir klasör içinde bulunuyor. Ben bu Css  sıkıştırma  sayfasını kendi  sitemin içine bağlamak için de  farklı isimde bir page.php dosyası oluşturmam gerekiyor.  Evet bunu yapmak  mümkün ve istediğimiz kadar da çoğaltıp başka sayfaları çekip page.php sayfasıymış gibi gösterebiliyoruz. İçeriği normal  sayfa şablonundan çok farklı değildir bir başka kopyası gibi  durur. Sadece get_template_part fonksiyonunu kullanırız. Ama sayfa şablonunun içine get_template_part fonksiyonu ile çağıracağımız dosyanın da aynı tema klasörü içinde bulunması gerekiyor.

Örnek bir custompage.php kodu

Bu kodları kopyalayıp custompage.php adında bir dosyanın içine kaydettikten sonra  tema dosyalarınızın içine ftp  üzerinden atın.

3Özel sayfanın  kullanımı

Dosyamızı  hazırlayıp ftp den de sitemize  attık ama sitemizde bir değişiklik olmadı. Çünkü  tasarımınızda  bu dosyayı çağıran herhangi bir bölüm oluşturmadınız. Şimdi Yönetim panelinizden Sayfalar > Yeni sayfa ekle linkine tıklayın.  Sağ taraftaki bölümde Sayfa özellikleri diye  bir bölüm göreceksiniz. Bu  bölümde resimde  görüldüğü  gibi şablon yazan yerde varsayılan şablon ve sizin oluşturduğunuz yeni şablon gözüküyor. Yeni sayfa ismi girip kendi oluşturduğunuz şablonu seçtikten sonra yeni  sayfanız hazır olacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen İsminizi bu alana yazın.