Videoyu gife cevirme

459
Görüntülenme

Birkaç günlük bir aradan sonra bir yazı daha yay lama firsatimiz oldu şükür. Yaklaşık bir haftadır kullandığım temanın ihtiyaçlarımı karşılamaması ve üstüne birşeylerin eklenmesi oldukça zahmetli olduğundan kendim bir tasarım hazirlamak için uğraşıyordum. Kısıtlı zaman, çok geniş olan WordPress ve tarayıcı önbellekleme gibi durumlar yüzünden bir tema hazırlamak baya zaman alacaktı ki tam bıkmışken şuan gördüğünüz tasarımla karşılaştım. Özellikleri mükemmel ve kullanımını anlatmak için bir kategori açmam gerek tamamını anlatabilmek için. Bu yüzden şimdilik kullandığım temayı tanıtamıyorum maalesef. Ama en kısa zamanda yayınlayacağımdan emin olabilirsiniz.

Neyse şimdi gel gelelim bizim bugünkü konumuz olan videoları gife çevirmeye. Son günlerde birçok sitede karşılaşıyoruz hareketli giflere ancak bu gifler el emeği, göz nuru degil, bildiğiniz bir film yada dizi sahnesinden alınmış olan bir görüntü ve bu görüntüleri arkadaşlar kendi aralarında paylaşabiliyorlar. En güzeli de kendimizi ifade demediğimiz anda  can kurtaran gibi arkadaşa kapak niyetine bizi kurtaran o sahneleri alıp arkadaşa kapak diye yapıştırmak. İşte o an rahatladığımız andır 🙂

Eminim millet bu film sahnelerini nasıl kesip gife dönüştürüp paylaşıyor diye merak ediyorsunuz şimdiden. Özellikle Twitter üzerinden çok sık rastladığımız  anlardır o hareketli resimlerin paylaşılması durumu.

Eskiden herşeyi bilgisayar programları kullanarak yapabiliyorken artık herşeyi online servisleri kullanarak yapabiliyoruz ve her geçen gün bunlara yenileri de ekleniyor. Giphy sitesi de bunlardan bir tanesi.

Giphy nedir ?

Youtube, Vine gibi sitelerdeki videoların sadece  linklerini alarak size kesme, biçme ve gife dönüştürme şansı veren ücretsiz bir hizmet. Dilerseniz kendi  videonuzu da yükleyip kullanabilirsiniz. Aklınıza gelen her türlü videoyu Giphy sitesini kullanarak gife çevirebilirsiniz.

1Giphy gif yapma

Giphy.com sitesine  ilk girdiğinizde karşınıza  dosya arama ve daha önceden başka kişilerin oluşturduğu örnek giflerin bulunduğu  bir anasayfa ile karşılaşacaksınız.Sağ üstteki menüde upload ve create butonları bulunuyor. Upload ile siteye gif yükleyebilirsiniz  ve create butonu ile de gif oluşturma sayfasına gidebilirsiniz. Create butonuna tıkladığınızda  açılan Gifmaker  sayfası şu şekildedir.

Youtube ve Vine linklerini buraya yapıştırdığınız anda hemen alt kısımda  online gif oluşturma editörü gözükecektir. Kullanımı oldukça basittir yalnız yükleyeceğiniz dosyaların uzunluğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü dosya uzunluğu ne kadar fazlaysa boyutu da o kadar yüksek olur. Haliyle  yüklenme işlemi de o kadar uzun sürer. Sonuçta sizin oluşturabileceğiniz dosyanın süresi maksimum 10 saniyeyi geçememektedir. Daha uzununu da kimse izlemez, daha doğrusu izleyemez de. Oluşturacağınız  dosyanın süresi de ne kadar uzunsa tarayıcıda yüklenmesi internet hızına bağlı olarak uzun olur. İlk oynatım tarayıcıda açıldıktan sonraki tekrar döngüsü  için internet bağlantısı gerekmiyor. Bu yüzden izleyecek olan kişilerin sıkılmaması için kısa süreler seçin.

2Youtube linkinden videoyu gife  çevirme

Tek yapmanız gereken Youtube den herhangi bbir  videonun linkini  kopyalayıp bu sayfadaki boş kutuya  girmek.

3Editörden düzenleme

Linki boşluğa ekledikten sonra  alt kısımdaki editör bölümünde  video  yükleme işlemi başlar (video  süresine göre uzun sürebilir açılması) ve  yükleme bittikten sonra alt kısımda görüntü seçeceğiniz  bir kaç tane araç belirir.

  • Duration: Kaç saniye süreceği
  • Start time: Kaçıncı saniyeden sonra  videonun başlayacağı

Sadece bu iki özellik başlangıç ve bitişi  seçmenize  yaradığı  gibi başka bir ek özellik de gerektirmiyor.

4Create

Herşey bittikten sonra Create butonuna  basıp görselimizi  bitiriyoruz. Oluşturma ilerlemesi bittikten sonra dosyanız  bitmiş olacak ve yeni sayfada önizlemesi açılacak. Dilerseniz  resmi iframe olarak alırsınız dilerseniz de sağ  tıklayıp  bilgisayarınıza kaydedersiniz.

5Sonuç

sıl

Aranan Kelimeler:

  • video çevirme language:tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen İsminizi bu alana yazın.