İnternet üzerinden YGS 2016 başvurusu yapma

5
432
Görüntülenme

osys

Evet arkadaşlar çok uzun süredir  sizlerle  konu paylaşımı yapamıyorum maalesef. Bilmediğiniz  üzere webmaster kelimesi ile alakalı yaşadığım sıkıntıları ve bu sıkıntıların çözüm yollarını başkalarına faydalı olabilir diye sürekli paylaşıyorum. Bunca zaman üniversite diploması alıpta ne yapacam derken gün geldi ve bu diplomanın çok işime yarayacağı bir ortamda çalışmaya başladım. 13 yıl boyunca kitap ağzı bile açmayan, KPSS’nin bile ne demek olduğunu 2011 yılında öğrenen ben kalkıp YGS için başvuru yaparsa elbette karşılaşacağı zorluklar olacaktır.  Eh işte biraz da tembellik olunca para YGS başvurusunu da internet üzerinden gerçekleştirmeye çalıştım. Şimdi YGS başvurusu internet üzerinden nasıl yapılır 50TL (sınavsız geçiş için 15TL) nasıl yatırılır onu göreceğiz bu yazıda.

 

YGS başvurusu

  • İnternet üzerinden YGS başvurusu yapabilmeniz  için daha önceden bir ÖSYM hesabınız ve ÖSYM’de kayıtlı fotoğrafınız olması gerekiyor. Benimki 2016 yılına kadar geçerlidir diyor ÖSYM profilimde. Bu bilgiye sizde ÖSYM profilinizden ulaşabilirsiniz.
  • Buradan TC kimlik numarası ve ÖSYM şifresi kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra sol tarafta Başvuru Sürecindekiler >> 2015 ÖSYS sekmesine tıklayarak gerekli adres, iletişim, öğrenim vs. aşama aşama doldurmanız gerek. Toplamda 8 aşama bulunuyor ve bu aşamalın çoğu zaten önceden doldurulmuştur. Aşama aşama resmini çekip size göstermek isterdim ancak çok uzun süreceğinden gerek duymadım.
  • Kolay değil mi ? Sadece iki seçeneği uygularsanız başvurunuz tamamlanacaktır ancak son aşamada  (8. bölüm) önceki aşamalarda yapmış olduğunuz hatalar otomatik yenilenmiyor. Bu yüzden yapmış olduğunuz eksiklikleri/hataları görebilmek için  Başvuru Bilgi Değişiklikleri kontrol ve Önizleme butonuna basmanız gerekiyor. Aşamalardaki yanlışları düzelttikçe bu butona basarsanız  diğer yanlışları görebilir ve düzeltebilirsiniz. Bütün hatalar bittiğine Başvuru Bilgi Değişiklikleri kontrol ve Önizleme butonuna basarsanız eğer sayfada bir pencere açılıp işlemi onaylamanız istenecektir. ONAYLA dedikten sonra başvurunuz tamamlanacaktır.

İnternet üzerinden YGS para yatırma

Başvuru işlemlerini tamamladıysanız eğer buradaki adresten  TC kimlik numaranızı girerek 3D secure doğrulaması ile bütün kredi kartlarını kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

YGS başvuru internet

Resimde de gördüğünüz gibi bütün banka/kredi kartları geçerlidir diyor.  Bankamatik arayıp kuyruğa gireceğinize bu adımları yapmak en doğrusu 🙂

3D secure sayfasında karışınıza aşağıdaki gibi bir bölüm çıkacaktır. Burada kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra telefonunuza gelen şifreyi girerek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

banka kredi kartı

 

Doğru bir şekilde ödeme işlemi yaptıysanız eğer karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

ödeme

Evet parayı yatırdınız ve bu sayfa da çıktı. Paranın yatıp yatmadığından nasıl emin olabilirim diye merak ediyorsanız buradan kontrol edebilirsiniz.

 

Aranan Kelimeler:

  • ygs internetten para yatırma
  • ygs basvurusu
  • internetten ygs başvurusu nasıl yapılır
  • ygs internet başvurusu
  • ygs internetten başvuru
  • ygs başvuru nasıl yapılır

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen İsminizi bu alana yazın.