Dünya’da ilk 100.000’e girebilmek

33
350
Görüntülenme

düşüşEvet sayın seyirciler, ne zaman açtığımı ve kaç yıldır kullandığımı hatırlayamadığım bu yaşlı websitemin dünya  sıralaması tarihte ilk defa 100.000’in altına düşmüş bulunuyor. Ayrıca ülke sıralaması da 1540 olarak görünüyor. Sevinçten ağlayacak gibiyim desem de sakın inanmayın. Aslında biraz  sevindirici  bir durum olsa da pek kulak asmadığım birşey. Ha bin ha milyon sonuçta adı üstünde mintik. Başka da bir şey değil. “Madem o kadar  önemli değil neden kendi sitesinde  duyuruyorsun o zaman?”  diye soracak arkadaşlar çıkacak elbette ve sormak en doğal hakları.

Neden mi?

Yaklaşık 9 ay önce şuradaki yazıda  güncel olmakla alakalı bir yazı yayınlamıştım ve o yazıda anlattıklarımı hala savunuyorum. En son bıraktığımda dünya sıralamam 170.000 üstü bi yerlerdeydi ve günlük ziyaretçi sayısı sürekli aynıydı. Bir aşağı bir yukarı inip çıkardı her zaman. Bundan önceki en son yazımı 10 temmuzda (yaklaşık 4 ay önce) yayınlamıştım ve bu güne kadar herhangi bir yazı yayınlamadığım halde ziyaretçi sayısı ortalama  iki katı arttı ve Alexa dünya sıralaması da yarı yarıya inmiş oldu.

Bunları anlatmamın sebebi güncel olmanın zararlı olacağı değil elbette. Asıl sebebi başka kişilerin kulaktan dolma, sağdan soldan denemedikleri bilgileri kesin biliyorlarmış gibi her yerde anlatmalarıdır. Güncel olacağım diye bir günde 20 yazı yazarsanız kendinize yazık edersiniz. Güncel olmak istiyorsanız ayda  tek bir tane yazı yayınlayın ama en iyisi sizin yazınız olsun gerisi kendiliğinden gelir. Gün geçtikte ziyaretçilerin yazıları okuma ve sayfada kalma sürelerine göre hak ettiğinizi de alırsınız.

Bol hitli günler dilerim 🙂

33 YORUMLAR

  1. Çok samimi güzel bir yazı olmuş imrendim. Bizde yıllar sonra böyle geri dönüp bakmak isteriz istatistiklerimize hatta burada linkim duracak nasıl olsa 6 – 7 yıl sonra tekrar gelip yorum bırakırım belki. Gerçekten çok çok başarılı bir blog kaleminiz var. İyi çalışmalar dilerim.

  2. hocam neden paylaşımlarınız da herhangi bir seo eklentisi kullanmıyorsunuz tag lar ve etiket kullanmadıgınızıda görüyorum yinede ilk sıralarda cıkıyorsunuz

    • Etiketler bağlantı sayısını arttırdığı için seo bakımından faydalı ancak benim eklediğim konular birbirine benzediği için bütün sayfalarda aynı kelimeler tekrar ediyor. Fazla tekrar eden kelimeler faydadan çok zarar sağlar o yüzden kullanmıyorum. Bu site bir haber sitesi gibi olsaydı ve konuların her biri diğerlerinden farklı olsaydı o zaman bende o özellikleri kullanırdım. Ağırlıklı açmış olduğum konular jQuery, WordPress ve Css kategorileridir. Her başlığa Css, jQuery yada WordPress diyerek başlarsam ve üstüne bu kelimeleri etiket diye kullanırsam site sıralamaya bile girmez direk spam listesine düşer ve ilk 500’de bile çıkmam. Bir başlığı asıl güçlendiren kelimeler değildir, başlığın altındaki bağlantılardır. Bunun en basit örneği site alan adları. Mintik yazınca benim sitemin önünde hiç bir site çıkamaz ama her yere mintik de mintik yazarsam herkes önüme geçer. Bu tür kelime tekrarları alan adını bile sıralamadan düşürebilir. Buna dikkat ettiğiniz sürece sıralamalarda iyi yerlere gelirsiniz.

  3. bence sitenin backlinkleri iyi ve fazla sebebi o olabilir … toplam sadece 5 sayfa yazı ile google ilk sayfaya oturan siteler biliyorum …. tebrikler başarılar

  4. 100.000 de olsa 10 milyonda olsa hit ,sayfa goruntumeme değişmedkten sonra bence bir anlamı yok kendi sitem için diyorum. isterse 1 olsun ama hit gelimyor ki. Bir sitem var 3 yıllık özel bir site lakin alexa 3 yıl oncede aynıydı 3 yıl sonrada aynıydı. Hit var bu seferde sıralama yok. bu ölçüt olmamalı

  5. Aslında söylediğiniz gayet mantıklı günde 10 yazı yazmak demek kopyala yapıştır gibi birşey demek google de böyle algılıyordur birde domain avantajıda var eski domainler daha avantajlı.

  6. Evet bu dediğini son iki yaz memlekete gittiğimde 1 ay boyunca tabletten 1 2 yazı girerek farketmiştim.. Oysa İstanbulda iken hergun 1 2 yazı girerdim ve site sıralaması 3 ile 5 bin arası yukarı aşağı modunda idi.. Köyde kaldığım 1 ay suresince düşüş olacağanı düşünürken geldiğimde 15 bin civarı yükselme yaşamıştım..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen İsminizi bu alana yazın.