Resmi siyah beyaz yapma

0
426
views

Çoğu zaman online ortamlarda fotoğraflarımızı paylaştığımız  zaman sırf değişiklik olsun diye türlü türlü efektler uygularız. Bazen bir program bazen de online bir site  bu tür durumlarda imdadımıza koşar.

Aslında buradaki anlatımı fotoşop için yapacaktım ama herkesin bilgisayarında fotoşop yüklü değil elbette. Bundan dolayı herkesin faydalanabilmesi için öncelikle popüler  bir online editör ile programsız resimleri siyah beyaz yapmayı ardından da fotoşopta nasıl resimlerin siyah beyaz  yapıldığını  anlatacağım.

Paint ile de yapılabiliyor ancak renklerin çoğu kaybolduğundan ve kullanılmaz hale geldiğinden paint konusunu anlatmayacağım. Fotoğraflarım kusursuz olması için kullanılan efekt Grey Scale yani gri tonudur. Paintin kullandığı renk ise sadece siyah ve beyaz olduğundan resimlerde problemler çıkabiliyor.

Lunapic

Fotoğraflarınıza aklınıza gelebilecek her türlü efekti vermeyi sağlayan ve resim düzenleme bölümü olan online ücretsiz bir  internet servisidir Lunapic.

Lunapic ile resimleri siyah beyaz yapma

1Resim yükleme

Şuradaki linkten online editör sayfasına girin ve browse butonuna basıp fotoğrafınızı yükleyin yada alt kısma bir url adresi girip go butonuna basın.

2Filtre seç

Foto yükleme işlemi bittikten sonra açılan sayfadaki üst menüden Filters > Black and White linkine tıklayın.

3Sonuç

Lunapic online editörü denerken yazıyı yazıyordum ve karşılaşacağım sonucun bu kadar kusursuz olabileceğini tahmin etmiyordum açıkçası. İmkansız olduğundan değil sadece site tasarımı için harcanan emek yanılttı biraz beni.  Belli ki adamlar tasarımla uğraşacaklarına sistemle uğraşmışlar. Alt kısımda görünen linklere tıklayarak ister bilgisayarınıza kaydedin isterseniz de paylaşım sitelerinde yayınlayın. Bilgisayara kaydetmek için save linkine tıklamanız yeterli. Bu işlemi yaparak maksimum 3 dakika içinde programsız black and white yani siyah beyaz efektini görsellerinize uygulayabilirsiniz.

Photoshop’ta Resmi Siyah Beyaz Yapma

Evet sıra geldi fotoşopta aynı işlemi yapmaya.  Bu işlemi yapmak oldukça  kısadır ve çok fazla vaktinizi almaz. Öncelikle programı açın ve bir fotoğraf ekleyin. Ardından basit  adımları uygulayabiliriz.

4Orjinal görsel

Evet orjinal görselimiz bu, şimdi efekti bu görsele uygulayacağız.

5Klavye tuş seçme

Ctrl + Shift + U  tuşlarına aynı anda basın.

6Sonuç

Evet işlem bu kadar basit ve kısa sürüyor. Bunu yapmanın başka yöntemleri de var elbette. Dilerseniz farklı tuşlarla renkleri  gri tonlarına dönüştürebilirsiniz.

7Hue/saturation

Bir diğer yöntem de hue/saturation panelinden renkleri değiştirmektir.  Çok farklı tonlar ekleyebileceğiniz  gibi parlaklık, doygunluk, karanlık gibi efektleri de uygulayabilmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken klavyeden CTRL + U tuşlarına basıp paneldeki seçenekleri sağa sola kaydırmak.

8Sonuç

 

Aranan kelimeler:

  • resim siyah beyaz yapma
  • resmi siyah beyaz yapma
  • siyah beyaz foto shop editörü
1 oy (11 oy, 5 üzerinden ortalama: 4,91 )
Loading...
Önceki İçerikYeni asistanınız Allo
Sonraki İçerikMarka ve ürün paylaşımı için şablon
1983 doğumlu, olmayan bir çocuk babası, espirili ve kendini cana yakın zanneden biri işte. Daha ne olsun ?
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here