Uzun yazıları sayfalara bölmek

1
258
Okunma

sayfalara bölmek Uzun yazıları sayfalara bölmek
Film sitelerinde mutlaka rastlamış olduğunuz  bir özelliktir bu sayfalama özelliği.  Bazı WordPress temalarında bu sayfalama özelliği zaten vardır ve herhangi bir şey yapmadan kullanabiliyorsunuz. Kendi sitemde de bu özelliği  çok uzun ve çok fazla görsel içeren yazılar içinde kullanıyorum aynı zamanda. Ayrıca isterseniz tek bir sayfa içine türkçe ve ingilizce makale yazarak ta sayfalara bölebilirsiniz. Benzer bir tane çalışmayı burada denedim. Kendiniz inceleyebilirsiniz. Makaleyi olduğu gibi Google Translate kullanarak çevirdim. Zaten tıpatıp aynısı değil ve çeviri hataları lduğuna da eminim. Biraz sonra  sizler için paylaşacağım Wordpress film, fragman ve video  siteleri için böyle bir konu hazırlama ihtiyacı duydum.

Yazı yazarken devamını oku linki için bildiğiniz üzere <!–more–> kodunu kullanıyoruz. Ayrıca Wp metin editöründe de bu kodun kısa yolu bulunuyor. Yazının herhangi bir yerine  more kodunu eklediğinizde anasayfada o o bölümden hemen sonra devamını oku yada read more yazısı gelir. Çok uzun yazılarınızı sayfalara  bölmek için de <!–nextpage–> kodunu kullanıyoruz. En başta belirttiğim gibi eğer şablonunuzda bu özellik ayarlanmış ise bölmek istediğiniz  yere  nextpage ekledikten sonra yazının altında yada üstünde (şablonda da nasıl ayarlanmış ise artık) sonraki sayfa için numaralar gözükecektir.

Benim kullandığım temada bu özellik zaten vardı ama tasarım adına herhangi bir değişiklik yapılmamıştı. Kendim ufak tefek birkaç değişiklik yapıp kullanıyorum şu anda. Temasında bu özellik bulunmayan arkadaşlarımız da çok kolay bir şekilde  bu özelliği ekleyebilirler. Bu özelliğin bir kaç tane farklı şekli bulunuyor. Numara, yazı+numara, Sonraki sayfa-önceki sayfa ve sağ sol ok işaretleri ile yazılarınızı bölebilirsiniz.

Öncelikle WordPress yönetim paneli >> Görünüm >> Düzenleyici sayfasına gidin ve Tekil yazı (single.php)  sayfasını seçin ve single.php sayfasının  içine aşağıda seçeceğiniz kodlardan birini kopyalayıp ekleyin.

1. Sadece numara

Wordpresste uzun yazıları sayfalara bölmek Uzun yazıları sayfalara bölmek

Kod:

<?php wp_link_pages(); ?>

 

2.  Yazı+numara

Wordpresste uzun yazıları sayfalara bölmek 2 Uzun yazıları sayfalara bölmek

Kod:

<div class="pagelink"><?php wp_link_pages('pagelink=Sayfa %'); ?></div>

 

3. Sonraki sayfa/önceki sayfa

Wordpresste uzun yazıları sayfalara bölmek 3 Uzun yazıları sayfalara bölmek

Kod:

<?php wp_link_pages('before=Makale, &after=. &next_or_number=next
&previouspagelink=önceki sayfa
&nextpagelink= sonraki sayfa'); ?>

 

4. Sadece sağ-sol ok işaretleri

Wordpresste uzun yazıları sayfalara bölmek 4 Uzun yazıları sayfalara bölmek

Kod:

<?php wp_link_pages(array('next_or_number'=>'next', 'previouspagelink' => ' &laquo; ', 'nextpagelink'=>' &raquo;')); ?>

 

Sayfalar:

1 oy2 oy3 oy4 oy5 oy (5 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,80. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?:(( )
Loading...
Önceki İçerikjQuery Color Picker (renk-seçiciler)
Sonraki İçerikWp tema demo bar
1983 doğumlu, olmayan bir çocuk babası, espirili ve kendini cana yakın zanneden biri işte. Daha ne olsun ?
Paylaş

1 Yorum

  1. Uzun bir yazıyı alt başlıklara ayırıp(her biri ayrı alt sayfalar olacak) bu başlıkları yazının alt ve üstünde tıklanabilen sayfalar gibi gösterebilir miyiz? (yani numaralar veya sayfa 1,2 gibi değil de altbölüm x, altbölüm y gibi yazdırabilir miyiz pagination olarak)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here